Thriller. Cum s-a încheiat semifinala Ligii Națiunilor dintre Franța și Belgia?

Joi seara, 7 octombrie, a avut loc cel de-al doilea meci de semifinale din fotbalul Nations League.

Echipele Franței și Belgiei s-au întâlnit la Torino. Ambele echipe au arătat un joc nu mai puțin strălucit decât spaniolii și italienii cu o zi înainte.

Dar în acest meci spectatorii au fost martorii unui adevărat thriller fotbalistic.

Pierzând în timpul meciului cu scorul de 0:2, francezii au reușit nu doar să recâștige, ci și să câștige meciul, lovind de trei ori poarta adversarului.

Belgienii au câștigat prima repriză cu scorul de 2:0. Golurile au fost marcate de Yannick Carrasco (minutul 37) și Romelu Lukaku (minutul 40).

Avea impresia că, per total, echipa lui Roberto Martinez a fost superioară adversarilor din punct de vedere al jocului. Cu toate acestea, a doua repriză a dat totul peste cap.

În minutul 62, Karim Benzema i-a supărat pe Red Devils – scorul a devenit 1:2. 7 minute mai târziu, Kylian Mbappe a transformat penalty-ul – 2:2

Adevărat, belgienii au reușit să preia conducerea prin eforturile lui Romelu Lukaku, dar golul a fost anulat din cauza ofsaidului.

Deja în timpul opririi, Theo Hernandez a marcat ultimul gol al acestui joc, aducând astfel Franței o victorie puternică. Scorul final este 3:2.

Astfel, francezii au ajuns în finală. În meciul decisiv se vor întâlni cu naționala Spaniei.

Echipa Belgiei va concura pentru locul trei cu echipa Italiei. Ambele meciuri vor avea loc duminică, 10 octombrie.