Fotbal. Liga Naţiunilor. În semifinale, italienii s-au luptat cu spaniolii

Miercuri seara, 6 octombrie 2021, a avut loc prima semifinală a turneului de fotbal numit Liga Națiunilor.

Legendarul stadion Milan San Siro a găzduit marii fotbalului mondial – echipele naționale ale Italiei (aceeași care a câștigat recent Campionatul European) și Spania.

Meciul s-a dovedit a fi fantastic de palpitant, strălucitor, spectaculos și strălucitor.

Totodată, jocul s-a desfășurat cu un avantaj alternativ al uneia sau celeilalte echipe. Atacurile au fost înlocuite cu atacuri – ca pe un balansoar.

La început, „Red Fury” s-a remarcat. În prima repriză, Ferran Torress a marcat două goluri împotriva lui Gianluigi Donnarumma, care a fost huiduit de suporterii Milanezi (care s-au mutat recent de la FC Milan la PSG-ul francez). Mai mult, Oyarzabal a dat două pase decisive.

În minutul 42 al meciului, arbitrul rus Serghei Karasev i-a arătat un al doilea cartonaș galben italianului Leonardo Bonucci, care l-a faultat pe Sergio Busquets și, în consecință, l-a eliminat de pe teren.

Cu 7 minute înainte de finalul timpului regulamentar, Squadra Azzurra a reușit să înscrie – Lorenzo Pellegrini a marcat. Și acesta a fost ultimul gol al confruntării.

Astfel, echipa Spaniei i-a învins pe italieni cu scorul de 2:1. Acum echipa lui Luis Enrique își așteaptă adversarul în meciul decisiv al Ligii Națiunilor.

Acesta va fi stabilit astăzi în meciul dintre naționalele Franței și Belgiei. Meciul va avea loc la Torino, începând cu ora 21:45, ora Belarusului.

Italienii se vor întâlni cu echipa învinsă și vor concura pentru locul trei.

Apropo. Înfrângerea în fața spaniolilor a fost prima pentru echipa lui Roberto Mancini din 10 septembrie 2018. Apoi italienii au pierdut și (0:1) în fața naționalei Portugaliei în Liga Națiunilor.

După această înfrângere, Squadra Azzurra a rămas neînvinsă timp de 37 de meciuri, stabilind astfel un record mondial.