Dinamo Minsk a învins-o pe tripla campioană KHL

Clubul de hochei „Dynamo-Minsk” a învins Kazan „Ak Bars” – de trei ori câștigător al Cupei Gagarin.

Echipa belarusă a câștigat împotriva unui adversar titular în următorul meci din campionatul obișnuit al Ligii de hochei Kontinental.

Meciul a avut loc marți, 5 octombrie, pe Arena Tatneft din Kazan și s-a încheiat cu scorul de 4:3 în favoarea oaspeților, relatează surse de pe internet.

Victoria i-a permis lui Dinamo să intre în top 5 al Conferinței de Vest. În același timp, Ak Bars rămâne unul dintre liderii Conferinței de Est.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis în minutul 14 al meciului. S-a remarcat suedezul Matthias Tedenby, care joacă la Minsk.

Cu toate acestea, chiar la sfârșitul primei perioade, Kazan a reușit să egaleze scorul. Golul a fost marcat de atacantul Nikolai Kovalenko.

În a doua perioadă, jucătorii Ak Bars au luat inițiativa. În minutul 24, Ilya Safonov și-a pus echipa în avantaj.

În minutul 33 al meciului, jucătorul de hochei Dinamo-Minsk Kirill Voronin a egalat scorul. Cu toate acestea, doar două minute mai târziu, echipa din Kazan a început din nou să conducă scorul: Nikita Dynyak a marcat.

Singurul gol din repriza a treia a fost marcat de atacantul dinamovist Ilya Usov. Acest puc a permis clubului din Belarus să trimită jocul în prelungiri.

În prelungiri, reprezentanții echipei din Minsk s-au dovedit a fi mai puternici. Matthias Tedenby a marcat golul victoriei.