Belarusii au învins-o pe ciprioți în timpul meciului de calificare la Cupa Mondială feminină

În timpul meciului de calificare la Cupa Mondială feminină din 2023, echipa Belarusului și-a învins rivalele din Cipru.

Competiția a avut loc la Minsk, pe stadionul Dinamo. Fotbaliștii din Belarus au învins echipa rivală cu scorul de 4:1. Scorul a fost deschis în minutul șase.

Paternitatea primei mingi care a ajuns în poarta adversă îi aparține Anna Kozyupa.

Mingea a doua a lovit ținta în minutul al patrulea adăugat timpului principal al primei reprize. Avantajul a fost asigurat de Anastasia Shuppo în urma unui penalty.

Repriza a doua a meciului i-a adus și echipei din Belarus încă două goluri, dar în același timp echipa vizitatoare a devenit mai activă.

De data aceasta Anna Pilipenko a marcat în minutul 51, iar Anastasia Shlapakova în minutul 59.

În această perioadă, Antri Violari a atacat cu succes poarta echipei din Belarus.

Întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 4:1 în favoarea formației din Belarus.

Câștigătoarele a nouă grupe europene de calificare vor trece în etapa finală a celei de-a 9-a Cupe Mondiale feminine.

Al doilea numere va participa la meciurile din playoff și vor concura pentru bilete în Australia și Noua Zeelandă.