S-au anunțat câștigătorii World Car of the Year 2021

Experții au enumerat cele mai bune mașini din lume și au numit câștigătorii premiului World Car of the Year 2021.

Concursul se desfășoară de 16 ani. Primul câștigător a fost mașina Audi A6 din clasa business.

Anul acesta, premiul principal a fost câștigat de o mașină electrică. Volkswagen ID.4.

Acest vehicul special a fost recunoscut de juriu drept cea mai bună mașină de pe planetă, a informat presa străină.

Avantajul Volkswagen ID.4 este confortul și prezența unei unități puternice de 201 cai putere.

În plus, bateria permite mașinii electrice să parcurgă 400 de kilometri cu o singură încărcare.

Câștigători la alte categorii

Primul la categoria World Luxury Car Mercedes-Benz S-Class. Mașinile clasa Executive au concurat pentru premiul principal la această categorie.

Câștigătorul la categoria World Performance Car (cea mai bună mașină sport) a fost Porsche 911 Turbo. Mașina este echipată cu un motor de 572 de cai putere, permițându-i să accelereze la „sute” în 2,7 secunde.

Modelul a fost desemnat cea mai bună mașină de oraș Honda e. SUV-ul pentru toate terenurile a fost recunoscut ca fiind mașina cu cel mai bun design exterior Land Rover Defender.