Echipa națională de hochei a Belarusului a învins Austria în selecția olimpică

Echipa națională de hochei a Belarusului a învins naționala Austriei în cel de-al doilea meci al turneului de calificare la Jocurile Olimpice din 2022, care are loc la Bratislava.

Belarusii i-au învins pe austrieci cu scorul de 5:2 (0:2, 5:0, 0:0).

În prima perioadă, norocul a fost de partea austriecilor. Deja în minutul 9, Rafael Herburger a deschis scorul, transformând majoritatea.

Ulterior, echipa belarusă a jucat în majoritate de două ori, dar fără rezultat. În minutul 19, austriecii au lovit din nou poarta belarusă. Brian Lebler a marcat al doilea gol.

În a doua perioadă, bielorușii nu numai că au câștigat înapoi, dar au și luat un avantaj mare.

În minutul 21, Andrei Stas a deschis poarta austriacului. În urma meciului, a fost recunoscut drept cel mai bun jucător al echipei Belarusului.

În minutul 26, căpitanul bielorușilor Yegor Sharangovich a egalat scorul, iar în minutul 33 a marcat o dublă și și-a adus echipa în avantaj.

Shane Prince a marcat al patrulea gol împotriva austriecilor în minutul 37. În ultimul minut al celor douăzeci de minute, Jeff Platt a făcut scorul 5:2.

În a treia perioadă, austriecii au încercat activ să recâștige, dar fără rezultat.

Să vă reamintim că cu o zi înainte echipa Belarusului a pierdut în fața Poloniei cu scorul de 0:1.

Pe 29 august, bielorușii vor juca cel de-al treilea și ultimul meci al calificării la olimpice împotriva slovacilor.