Belarusul Igor Bokiy a câștigat a doua sa medalie de aur la Jocurile Paralimpice din Japonia

Reprezentantul Belarusului Igor Bokiy a câștigat a doua sa victorie la Jocurile Paralimpice de Vară, care au loc zilele acestea în Japonia.

Finala cursei de 100 de metri spate la clasa s13 a avut loc astăzi, 26 august.

Belarusul a terminat cu un rezultat de 56,36 secunde, relatează.

El l-a învins pe cel mai apropiat urmăritor al său, Nicholas Guy din Canada, cu mai mult de două secunde.

Câștigătorul medaliei de bronz a fost Vladimir Sotnikov din Rusia. A înotat distanța în 59,86 secunde.

Premiul câștigat astăzi a fost deja al doilea succes pentru Igor Bokiy la actualele Jocuri Paralimpice.

Miercuri, 25 august, un înotător din Belarus a câștigat o medalie de aur la proba de 100 de metri fluture.

În acest moment, paralimpianul remarcabil are 13 medalii de aur, 1 de argint și 1 de bronz la Jocuri. Cutia pentru medalii a sportivului a fost completată din 2012.

În plus, belarusul a câștigat în mod repetat campionate mondiale și campionate continentale.

Datorită dublei victorii a lui Igor Bokiy, echipa belarusă ocupă locul opt în clasamentul general pentru medalii paralimpice. Pe primul loc se află echipa chineză (7 medalii de aur, 5 de argint și 10 de bronz).