Echipa de hochei din Belarus a jucat cu un club din Kazahstan. Rezultatul este neașteptat

Echipa de hochei pe gheață din Belarus a susținut al doilea meci cu un participant KHL, un club din Kazahstan numit „Barys”.

Meciul amical s-a încheiat cu un rezultat destul de neașteptat – egalitate.

Ambele echipe au marcat de patru ori și, în consecință, scorul final al meciului a fost 4:4.

Apropo, prima repriză s-a încheiat la egalitate (1:1), în a doua bielorușii au fost mai puternici (2:1), iar în finală – Barys (1:2).

Scorul a fost deschis în primul minut al confruntării de jucătorul clubului kazah Curtis Volk.

Echipa belarusă a egalat în minutul 16 – Alexander Pavlovich a marcat cu o aruncare precisă.

La începutul celei de-a doua perioade, Barys a preluat din nou conducerea – în minutul 23, Curtis Volk a marcat al doilea gol.

Dar doar două minute mai târziu, Alexey Protas și-a recăpătat echilibrul. Și un minut mai târziu, Shane Prince i-a adus pe bieloruși în avantaj pentru prima dată în meci.

În ultima perioadă, Barys a marcat două goluri – Alexey Zubov (minutul 42) și Nikita Mikhailis (minutul 43).

Belarusii au răspuns cu un șut eficient al lui Yegor Sharangovich, care, după cum s-a dovedit, a înregistrat scorul final al întregii confruntări – 4:4.

Să vă reamintim că naționala Belarusului se va confrunta în curând cu bătălii în etapa finală a calificărilor la Olimpiada. Competiția se va desfășura în perioada 26-29 august.

Belarusii din Grupa D vor juca cu Austria, Polonia și Slovacia.

Pentru a ajunge la Jocurile Olimpice, echipa belarusă trebuie să termine pe primul loc în turul de calificare.