Fotbal. Ultimul participant la 1/4 de finală a Cupei Belarusului a fost stabilit

Luni, 9 august, au devenit cunoscuți toți participanții la etapa sferturilor de finală a Cupei de fotbal din Belarus din acest sezon.

Acest lucru s-a întâmplat la Soligorsk, unde localul Șahtior și FC Gomel au luptat pentru dreptul de a continua lupta pentru trofeu.

Avea nevoie de timp suplimentar

Vizitatorii au câștigat într-o bătălie încăpățânată și au devenit astfel ultima echipă din sferturi.

Conduși de noul antrenor principal Serghei Gurenko, Șahtiarul a pierdut cu scorul de 1:2, deși câștiga în timpul meciului.

Pitmen au fost primii care au deschis scorul – la mijlocul primei reprize, Dembo Darbo a marcat golul împotriva echipei Gomel.

Dar în a doua repriză, ceva a mers prost pentru echipa Soligorsk – fotbalistul echipei vizitatoare, Vadim Pobudey, a egalat scorul.

Cu asta, s-au despărțit după timpul regulamentar – 1:1. Iar în prelungiri, Gomel a marcat – Andrei Solovey l-a obligat pe portarul gazdelor să capituleze.

Penalti-urile au decis totul

Anterior, BATE, actualul deținător al Cupei, a învins-o pe locala Slavia cu scorul de 2:1 la Mozyr.

O serie de penalty-uri de după meci au determinat soarta celor două confruntări.

La Zhodino, Torpedo a învins-o astfel pe reprezentanta primei ligi, Lokomotiv de la Gomel (5:4). Timpul regulamentar al meciului s-a încheiat cu scorul 0:0.

Un alt reprezentant al primei ligi, Arsenal de la Dzerjinsk, a pierdut la penalty-urile de după meci în fața jucătorilor din Vitebsk.

Dar Dynamo?

A avut loc la Brest, în cadrul Cupei 1/8 Derby, în care Dynamo s-a dovedit a fi mai puternică decât Rukh – 2:0.

Mogilev Dnepr din prima ligă nu a jucat deloc și a ajuns în sferturi.

Cert este că adversarul său din 1/8 de finală, Sputnik de la Rechitsa, nu a putut continua să participe la turneu din cauza dificultăților financiare.

Dinamo Minsk a învins Slutsk (4:0) în deplasare, iar Neman Grodno a învins Energetik-BGU de la Minsk cu același scor.