Kristina Timanovskaya a scos la licitație o medalie câștigată la Jocurile Europene de la Minsk

Atleta Kristina Timanovskaya își va vinde medalia de argint la Jocurile Europene din 2019.

Sportiva și-a anunțat decizia pe pagina ei de Instagram.

Timanovskaya a menționat că premiul îi este foarte drag.

Alergătoarea a recunoscut că nu i-a mai rămas forță în timpul cursei de ștafetă, dar datorită susținerii publicului, a dat totuși un rezultat bun.

Cu toate acestea, belarusul a scos în continuare medalia la licitație. Ea plănuiește să doneze încasările din vânzarea premiului către Fondul de solidaritate sportivă.

Declarația sportivului a fost comentată de autorii canalului Telegram „Yellow Plums”.

Ei au atras atenția asupra faptului că, recent, sportiva a spus că va „păstra fiecare medalie” câștigată pentru Belarus.

Să vă reamintim că Jocurile Europene din 2019 au fost găzduite de Minsk.

Naționala Belarusului a concurat cu succes la atletism, cucerind 6 medalii, dintre care 3 de aur.

Kristina Timanovskaya a ocupat locul doi la concursul de alergare de 100 de metri. Sportiva a pierdut doar în fața reprezentantei Sloveniei, Maja Mihalinec.

Belarusul a câștigat și argint în competiția pe echipe.