olimpiade. S-a cunoscut ce loc ocupa Belarus în clasamentul pentru medalii

Astăzi, 8 august 2021, la Tokyo s-au desfășurat ultimele competiții ale XXXII Jocurilor Olimpice de Vară.

În clasamentul pentru medalii, echipa olimpică a SUA s-a clasat pe primul loc, învingând China, care anterior fusese în frunte.

În ultima zi a competiției, americanii „au luat” cinci medalii – trei de aur și două de argint.

Astfel, Echipa SUA a câștigat un total de 113 premii: 39 de aur, 41 de argint și 33 de bronz.

Pe locul doi se află China. Imperiul Celest are 88 de medalii: 38 de aur, 32 de argint și 18 de bronz.

Japonia a ocupat locul trei cu 58 de medalii: 27, 14 și, respectiv, 17.

Primele cinci sunt completate de echipele Marii Britanii (65 de medalii: 22, 21 și 22) și Rusiei (71 de medalii: 20, 28 și 23).

Belarusii au câștigat șapte premii și au ocupat astfel locul 45 în competiția pe echipe.

Să vă reamintim că Ivan Litvinovich a câștigat medalia de aur în cadrul echipei naționale a Belarusului (sărituri cu trambulina).

Medaliile de argint au fost luptătorilor Irina Kurochkina și Magomedkhabib Kadimagomedov, precum și echipajului celor patru caiace Marina Litvinchuk, Olga Khudenko, Margarita Makhneva și Nadezhda Popok.

Medaliile de bronz au fost câștigate de gimnasta Alina Gornosko, Vanessa Kolodinskaya (lupte feminine) și Maxim Nedosekov (săritură în înălțime, atletism).