Rezultate penultimei zile a Jocurilor Olimpice: China este în frunte, bielorușii au plus 2 medalii

La finalul penultimei zile a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, primii trei în clasamentul pentru medalii au rămas neschimbate.

Numărul de medalii este condus în continuare de sportivi chinezi, care au câștigat 87 de medalii – 38 de aur, 31 de argint și 18 de bronz.

Echipa SUA rămâne pe locul doi cu 108 medalii – 36 de aur, 39 de argint și 33 de bronz.

Locul trei este încă ocupat de echipa japoneză, care a câștigat 56 de medalii – 27 de aur, 12 de argint și 17 de bronz.

Sportivii ruși au ocupat astăzi locul patru. Rușii au 69 de premii – 20 de aur, 26 de argint și 23 de bronz.

Pe locul cinci se află echipa britanică, care are 63 de medalii – 20 de aur, 21 de argint și 22 de bronz.

Bielorușii au câștigat din nou două medalii astăzi, iar din nou argint și bronz.

Premiul de argint a fost acordat echipajului feminin de patru caiace format din Marina Litvinchuk, Olga Khudenko, Nadezhda Popok și Margarita Makhneva.

Gimnasta Alina Gornosko a câștigat medalia de bronz pentru echipa Belarusului la individual all-around.

Astfel, bielorușii au acum 7 medalii (una de aur, trei de argint și trei de bronz) și locul 44 în clasamentul medaliilor.