Belarusii au mai câștigat o medalie olimpică la Tokyo. Viktor Lukașenko a reacționat

Jocurile Olimpice continuă la Tokyo. Iar bielorușii continuă să câștige medalii în cele mai prestigioase competiții de pe planetă.

De această dată, fanii au fost mulțumiți de echipa feminină de patru caiac, care a ocupat locul doi în cursa finală de 500 de metri.

Cine „a luat” medalia și cum

Olga Khudenko, Marina Litvinchuk, Margarita Makhneva și Nadezhda Popok au câștigat argint.

Sportivii din Belarus s-au numărat printre lideri pe toată distanța, arătând un timp final de cursă de 1 minut 36,073 secunde.

Primul loc a fost ocupat de eminenti concurenți din Ungaria, conduși de Danuta Kozak, parcurgând distanța în 1 minut 35.073 secunde.

Fetele din Polonia au câștigat medalia de bronz. Timpul lor este de 1 minut 36.445 secunde.

Apropo, argintul actual a fost al șaselea premiu pentru olimpicii din Belarus la Jocurile de la Tokyo.

În ceea ce privește caiacul masculin patru format din Nikita Borikov, Ilya Fedorenko, Vladislav Litvinov și Dmitry Natynchik, băieții au ocupat locul 5 la o distanță de 500 de metri.

Mesaj de la Viktor Lukașenko

Șeful Comitetului Olimpic Național al țării, Viktor Lukașenko, i-a felicitat pe bieloruși care au câștigat medalia de argint.

Vă rog să acceptați cele mai sincere felicitări ale mele pentru câștigarea medaliei de argint la caiacul cu 4 oameni (500 m) la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Realizarea dumneavoastră confirmă o școală excelentă de antrenament în acest sport”, citează serviciul de presă al NOC pe canalul său de telegrame de felicitări.

Viktor Lukașenko notează că pentru mulți sportivi, reușita bielorușilor a devenit un exemplu de muncă grea, dăruire față de munca lor preferată și inspirație.

El și-a exprimat încrederea că fetele mai au multe victorii grozave în față.

Președintele CNO le-a urat sportivilor sănătate și succes în beneficiul tuturor sporturilor autohtone.