Câștigătorul turneului de tenis masculin de la Jocurile Olimpice din 2020 a fost anunțat

Reprezentantul german Alexander Zverev a câștigat turneul de tenis de simplu masculin la Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo.

În finală, nou-încoronată campioană olimpică s-a dovedit a fi mai puternică decât Karen Khachanov din Rusia.

Zverev a câștigat o victorie convingătoare cu scorul de 6:3, 6:1, relatează surse de pe internet.

În meciul pentru locul trei, spaniolul Pablo Carreno Busta l-a învins pe sârbul titular Novak Djokovic cu scorul de 6:4, 6:7, 6:3.

Astfel, podiumul la turneul de tenis masculin este următorul: Alexander Zverev a câștigat medalia de aur, Karen Khachanov a câștigat argintul, iar Pablo Carreño Busta a câștigat medalia de bronz.

Cât despre Zverev, victoria de la Jocurile Olimpice a fost cea mai mare realizare sportivă a sa de până acum.

Până acum sportivul nu are victorii la turneele de Grand Slam. Cu toate acestea, reprezentanta Germaniei se poate lăuda că a câștigat Finalele ATP în 2018.

Să vă reamintim că Belinda Bencic din Elveția a devenit anterior campioană olimpică la categoria feminină.

La dublu masculin au câștigat duoul croat Nikola Mektic și Mate Pavic.

Dublul feminin a fost câștigat de cehice Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova.