Patru cluburi de fotbal din Belarus au fost eliminate deodată din Eurocupe

Joi, 29 iulie, s-a dovedit a fi o zi importantă pentru fanii fotbalului din Belarus.

Toate cele patru cluburi din țara noastră au concurat în competiții europene. Adevărat, nici una dintre aceste echipe nu a reușit să mulțumească fanii, relatează surse de pe internet.

Shakhtar Soligorsk, BATE Borisov, Dynamo Brest și Torpedo-BelAZ de la Zhodino și-au încheiat participarea la UEFA Conference League pentru sezonul 2021/2022.

Cu alte cuvinte, toate echipele din Belarus au fost eliminate din Cupa Europei.

Shakhtar – Fola

Rivala clubului de fotbal Șahtior din Soligorsk în turul doi al Ligii Conferințelor a fost echipa Fola din Luxemburg.

În primul meci, bielorușii au pierdut cu scorul de 1:2. În al doilea joc au pierdut și jucătorii șahtianilor. De data aceasta – cu un scor minim de 0:1.

Dinamo Brest – Victoria

Echipa de la Brest a jucat cu clubul de fotbal ceh Victoria. Ambele meciuri s-au încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea sportivilor din Cehia.

Singurul gol al lui Dinamo din retur a fost marcat de atacantul Stanislav Belenky.

BATE – Dinamo Batumi

Jucătorii BATE au câștigat primul meci cu scorul de 1:0.

Meciul retur a început cu succes pentru echipa Borisov. Sportivii din Belarus au intrat la pauză cu un avans minim în scor.

Cu toate acestea, în repriza secundă, jucătorii dinamovisticii au marcat patru goluri deodată. Înfrângerea zdrobitoare nu i-a permis lui BATE să participe în runda următoare a Ligii Conferințelor.

Torpedo-BelAZ – Copenhaga

Cea mai nereușită performanță dintre cluburile din Belarus a fost demonstrată de Zhodino Torpedo-BelAZ.

În ambele întâlniri au pierdut în fața clubului din Danemarca cu un scor devastator.

În primul meci, Copenhaga a câștigat cu 4:1. În retur, danezii au marcat cinci goluri fără răspuns împotriva bielorușilor.