Echipa SUA a ocupat primul loc în clasamentul pentru medalii la Jocurile Olimpice. Belarusii nu au câștigat încă niciun premiu

Jocurile Olimpice continuă la Tokyo, a căror ceremonie de deschidere a avut loc pe 23 iulie.

Potrivit datelor din dimineața zilei de 27 iulie, liderul clasamentului pentru medalii este echipa SUA, relatează surse de pe internet.

Sportivii americani au câștigat 19 medalii. Reprezentanții Statelor Unite au câștigat 8 medalii de aur, 3 de argint și 8 de bronz.

Sportivii care reprezintă țara gazdă a actualelor Olimpiade – Japonia – performează cu succes.

Japonezii au câștigat 13 medalii, dintre care 8 de aur.

Primele trei sunt completate de echipa chineză, care are 19 medalii, dintre care 7 de aur.

De asemenea, sportivii ruși au rezultate bune. În acest moment, reprezentanții echipei Comitetului Olimpic Rus au câștigat 5 medalii de aur, 7 de argint și 3 de bronz.

Cum performează bielorușii

Până acum, sportivii din Belarus nu au urcat niciodată pe podium la finalul competiției de la Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo.

Cu toate acestea, reprezentanți ai țării noastre au ajuns deja în finala unor discipline.

Astfel, în serii decisive au participat înotătorii Ilya Shimanovich (100 metri bras) și Anastasia Shkurdai (100 metri fluture).