Reprezentantul Japoniei a devenit campion olimpic la vârsta de 13 ani

Tânărul sportiv din Japonia Momiji Nishiya a devenit campion olimpic.

Fata a câștigat premiul de aur la vârsta de 13 ani.

Victoria a fost câștigată la concursul de skateboarding.

Nishiya a devenit cel mai bun la disciplina „de stradă”, relatează surse de pe internet.

Este de remarcat faptul că întregul podium din această competiție a fost ocupat de sportivi minori.

Câștigătoarea medaliei de argint a fost reprezentanta Braziliei, Raissa Leal. Ea are 13 ani.

O altă japoneză, Funa Nakayama, în vârstă de 16 ani, a câștigat medalia de bronz.

Jocurile Olimpice din 2020 au fost primul eveniment care a prezentat medalii în competițiile de skateboarding.

Anterior, acest sport nu era inclus în programul Jocurilor Olimpice.

Să vă reamintim că ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de vară de la Tokyo a avut loc pe 23 iulie. Concursul se încheie pe 8 august.

În acest moment, liderul clasamentului neoficial pentru medalii este echipa SUA. Sportivii americani au câștigat deja 14 medalii, dintre care 7 de aur.

Locul al doilea revine Chinei (15 premii, inclusiv 6 de aur). Primele trei sunt închise de organizatorul jocurilor – Japonia (9 medalii, dintre care 6 de aur).