Jocurile Olimpice de la Tokyo. A fost stabilită țara lider în clasamentul pentru medalii

Pe baza rezultatelor primei zile a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, a fost stabilită țara care a ocupat fruntea listei țărilor din competiția pe echipe.

Aceasta este China. Primul loc actual al Imperiului Celest a fost asigurat de trei medalii de aur câștigate de reprezentanții săi.

Și în total, la Jocurile Olimpice din 24 iulie au fost acordate 11 seturi de premii.

Pe lângă chinezi, aurul a fost câștigat de japonezi, unguri, coreeni, ecuadorieni, iranieni, italieni, precum și sportivi din Kosovo și Thailanda.

Tragere cu glonț

La tragerea cu glonț (pușcă cu aer comprimat pentru femei, 10 metri), podiumul a fost ocupat de Yang Qian din China, Anastasia Galashina din Rusia și Nina Christen din Elveția.

Dintre bărbații din acest sport (pistol cu ​​aer comprimat, 10 metri), cei mai buni au fost iranianul Javad Forughi, sârbul Damir Mikec și chinezul Pan Wei.

Ciclism și haltere

Ciclism. În cursa de grupe (drum) pentru bărbați, primele trei locuri au fost ocupate de ecuadorianul Richard Carapaz, belgianul Wout van Aert și slovenul Tadej Pogacar.

Haltere. Femei (până la 49 kg): locul I – chineză Hou Zhihui; al doilea este reprezentantul Indiei Chanu Mirabai; al treilea – sportiv din Indonezia Windy Aisa.

Tir cu arcul și Judo

La tir cu arcul (mixt) realizările echipei sunt următoarele: aur – Coreea, argint – Olanda, bronz – Mexic.

Dintre judoka (până la 48 kg), pe podium au urcat sportiva din Kosovo, Distria Krasniqi, japoneza Funa Tonaki, iar pe locul trei a fost ocupat de ucraineanca Daria Beloded și Munkhbatyn Urantsetseg din Mongolia.

La bărbați (până la 60 kg) la acest sport, aurul a fost câștigat de japoneza Naohisa Takato, argint de reprezentantul Chinei Taipei Yang Yun Wei, bronzul de francezul Luka Mkheidze și sportivul din Kazahstan Eldos Smetov.

Scrimă

Dintre femeile scrimă (épée), cele mai bune au fost chinezoaica Sun Yiwen, românca Ana Maria Popescu și estona Katrina Lehis.

Medaliile masculine la scrimă (sabie) au fost câștigate de ungurul Aron Szilagyi, italianul Luigi Samele și coreeanul Chung Hwan Kim.

Taekwondo

La taekwondo feminin (până la 49 kg), medaliați au fost Panipak Wongpattanakit din Thailanda, Adriana Cerezo din Spania, precum și israeliana Abishag Semberg și sârboaica Tijana Bogdanovich.

La categoria masculină (până la 58 kg), italianul Vito Dellaquila a câștigat aurul, tunisianul Mohamed Djendoubi a câștigat argint, rusul Mikhail Artamonov și coreeanul Yun Young au câștigat bronzul.