Belarusul Alexander Radionov a câștigat lupta de deschidere a turneului olimpic de box

Belarusul Alexander Radionov a avansat în 1/16 de finală a turneului de box de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Un sportiv din Bobruisk, care concurează la categoria 69 de kilograme, a câștigat meciul de deschidere a 1/32 de finală împotriva reprezentantului turc Nihat Ekinci cu scorul de 3:2.

NOC din Belarus a raportat acest lucru pe 24 iulie.

Belarusul a acționat cu încredere pe toată durata bătăliei, turcul s-a bazat pe contraatacuri.

În prima treime a luptei, Ekinchi și-a ținut bine, dar mai târziu Radionov a preluat complet inițiativa.

În 1/16 de finală, belarusul îl va întâlni pe celebrul boxer britanic Pat McCormack, care a câștigat aurul la cele 2-a Jocuri Europene de la Minsk în 2019.

În același an, McCormack a câștigat argint la Campionatele Mondiale.

Lupta va avea loc marțea viitoare, 27 iulie.

Turneul de box de la arena Regoku Kokugikan va dura până în ultima zi a Jocurilor. Boxerii vor avea o zi liberă pe 2 august.

Luptele dintre bărbați și femei se țin în paralel. Se vor juca în total 13 seturi de medalii, opt pentru bărbați și cinci pentru femei.