Fotbal. BW. „Neman” a pierdut, iar „Isloch” nu a putut învinge străinul

Săptămâna trecută a început turul doi al ligii majore a campionatului de fotbal din Belarus.

Ieri, 18 iulie, s-au disputat două meciuri. Într-una dintre ele din Vitebsk, localul „Vitebsk” a găzduit Grodno „Neman”.

Oaspeții nu au reușit să obțină un rezultat acceptabil, pierzând în fața goală – 0:2.

Ruslan Teverov (minutul 67) și Diego Carioca (minutul 72) au marcat goluri pentru gazde.

Iar la Mozyr, localnica Slavia, una dintre outsiderii campionatului, a reușit să egaleze (1:1) cu Isloch-ul vizitator.

În același timp, oaspeții au fost primii care au deschis scorul în minutul 75 – a marcat Oleg Patotsky.

S-ar părea că totul merge până la punctul în care echipa din regiunea Minsk va câștiga, dar în minutul al treilea de la pauză Dennis Tetet a marcat returul și și-a salvat echipa de la înfrângere.

În cadrul rundei a 16-a, au mai fost două egaluri: Gomel și Brest Rukh nu au marcat deloc un gol, iar Smorgon și Energetik-BGU, dimpotrivă, s-au supărat de două ori (2:2).

Printre alte jocuri, remarcăm confruntarea super-eficientă dintre Slutsk și BATE (3:4) și victoria din deplasare a lui Dynamo Minsk asupra lui Torpedo Zhodino (2:1).

Încă două meciuri nu au mai avut loc: meciul dintre Minsk și Șahtior Soligorsk a fost amânat pentru o dată ulterioară, iar jocul dintre Dynamo Brest și Sputnik Rechitsa a fost anulat.

În acest moment, primele poziții în clasamentul campionatului sunt ocupate de Shakhtar (40 de puncte), BATE (39) și Dynamo Minsk (32).

Grupul de outsideri include Slavia (10), Neman (9), Smorgon (8) și Sputnik (7).