Fotbal. Primul finalist al EURO 2020 a fost stabilit

În noaptea de marți spre miercuri, în urma unei strălucite confruntări în semifinale, a fost stabilit primul participant la finala Campionatului European de Fotbal.

Meciul decisiv al campionatului va fi disputat de echipa Italiei, care i-a învins pe spanioli în semifinale la loviturile de departajare.

Meciul a avut loc pe legendarul stadion Wembley (Londra). Confruntarea s-a dovedit a fi foarte tensionată.

La început, spaniolii au avut un ușor avantaj, efectuând câteva atacuri foarte ascuțite.

Cu toate acestea, italienii au fost primii care au deschis scorul – Federico Chiesa a marcat în minutul 60.

După 20 de minute, „furia roșie” a restabilit echilibrul – golul a marcat Alvaro Morata. Nu au mai fost goluri în timpul normal. Ca în două prelungiri.

Astfel, jocul a trecut la faza penalty-urilor de după meci, în care italienii au fost mai puternici – 4:2.

Cel de-al doilea finalist la EURO va fi anunțat târziu în această seară sau mâine seară.

Englezii sau danezii vor juca împotriva italienilor. Aceste echipe se vor lupta între ele în a doua semifinală.

Ca și semifinalele, finala Campionatului European va avea loc la Wembley. Meciul principal al turneului va avea loc pe 11 iulie.