Naționala Ucrainei a câștigat o victorie senzațională și a ajuns în sferturile de finală ale EURO 2020

Marți, 29 iunie, au avut loc meciurile finale ale optimilor de finală ale Campionatului European de Fotbal.

În primul joc, Anglia a învins echipa Germaniei cu scorul de 2:0.

În al doilea meci, echipa suedeză, devenită învingătoare a Grupei E, s-a întâlnit cu Ucraina, echipă care a ajuns în playoff abia de pe locul trei în Grupa C.

Drept urmare, ucrainenii au obținut o victorie senzațională în prelungiri, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

În prima repriză, echipele au schimbat goluri. Scorul a fost deschis în minutul 27 de fundașul naționalei Ucrainei și al clubului Manchester City, Alexander Zinchenko.

Golul din retur a fost marcat de mijlocașul suedez Emil Forsberg. Acest lucru s-a întâmplat în al 43-lea minut al ședinței.

Echipele au jucat a doua repriză cu grijă. Nu au fost goluri marcate. Astfel, timpul regulamentar s-a încheiat cu scorul 1:1.

Momentul de cotitură a avut loc în minutul 8 al prelungirilor. Fundașul naționalei Suediei, Marcus Danielson, a făcut un tackle, în urma căreia atacantul Artem Besedin a fost accidentat.

Danielson a fost eliminat, iar echipa ucraineană s-a trezit într-un joc de putere, care a fost transformat la sfârșitul jumătății de prelungire.

Artyom Dovbik a marcat golul victoriei pentru acest an. Ucrainenii i-au învins pe suedezi cu scorul de 2:1.

Sferturi de finală

Primele meciuri din 1/4 de finală ale EURO 2020 vor avea loc vineri, 2 iulie. Echipa Elvețiană, care a învins senzațional Franța, va juca împotriva echipei Spaniei.

Liderul clasamentului FIFA, naționala Belgiei, se va întâlni cu Italia.

De asemenea, vor avea loc două meciuri sâmbătă, 3 iunie. În primul rând, Cehia se va lupta cu Danemarca. Și mai târziu echipa ucraineană va încerca să o învingă pe una dintre favoritele turneului – Anglia.