Ronaldo și compania au renunțat la EURO 2020: Belgia a învins Portugalia

Duminică, 27 iunie, a avut loc la Sevilla, Spania, următorul meci din optimile de finală ale Campionatului European de fotbal.

Echipele Portugaliei și Belgiei s-au întâlnit.

Jocul a fost de mare interes pentru fani, deoarece actualii câștigători ai campionatului continental au concurat cu cea mai bună echipă din lume conform ratingului FIFA.

Fotbaliștii belgieni au câștigat cu un scor minim, a informat presa străină.

Astfel, Cristiano Ronaldo și coechipierii săi nu vor mai juca la EURO 2020.

Progresul meciului

Singurul gol a fost marcat în minutul 42 al meciului. Autorul acțiunii de marcare a fost mijlocașul naționalei Belgiei Thorgan Hazard.

Portughezul nu a marcat nici măcar o dată. Astfel, meciul s-a încheiat cu scorul de 1:0 în favoarea belgienilor.

Ce echipe au ajuns deja în sferturile de finală?

În sferturile de finală, echipa belgiană va concura cu echipa Italiei, care s-a impus în fața echipei austriece pe 26 iunie cu scorul de 2:1.

În sferturile de finală au participat și Cehia și Danemarca. Primii au învins Olanda (2:0), iar cei din urmă au fost mai puternici decât Țara Galilor (4:0).

Astăzi, 28 iunie, echipa Franței va juca împotriva Elveției, iar Croația va juca împotriva Spaniei.

Mâine, 29 iunie, vor avea loc două meciuri în cadrul optimilor de finală ale EURO 2020: Anglia-Germania și Suedia-Ucraina.