EURO 2020. Italia s-a confruntat cu Austria în 1/8 de finală

Sâmbătă, 26 iunie, a început etapa 1/8 de finală a Campionatului European de fotbal.

În primul meci, danezii au învins echipa galeză cu scorul de 4:0 și, în consecință, au devenit primii sferturi de finală.

Dar în al doilea meci cu participarea echipelor din Italia și Austria, câștigătorul nu a fost identificat în timpul regulamentar.

Totodată, probabil că s-ar fi putut întâmpla cea mai tare senzație din actualul campionat – echipa austriacă a marcat un gol înainte de prelungiri, dar golul a fost anulat după vizionarea videoclipului (sistem VAR) din cauza ofsaidului.

În prelungiri, italienii au strâns pe adversar, înscriind două goluri și primind unul.

Cum a fost

Aceasta a fost prima dată când echipa lui Roberto Mancini a jucat acest meci în afara Romei. Meciul a avut loc la Londra, pe legendarul Wembley.

Federico Chiesa (minutul 95) și Matteo Pessina (105) au marcat pentru italieni.

Naționala Austriei, grație eforturilor lui Sasa Kalajdzic, a reușit să reducă scorul în minutul 114, dar nu a reușit să înscrie.

Cât despre golul austriac anulat, evenimentul s-a petrecut în minutul 65 al meciului. Marko Arnautovic a lovit poarta adversă dintr-o poziție incorectă.

Cel mai rapid cartonaș galben

De altfel, acest fotbalist a stabilit un record la Campionatul European: a reușit să primească cartonaș galben la 1 minut 32 de secunde de la startul meciului, devenind autorul celui mai rapid avertisment primit la EURO.

După ce i-a învins pe austrieci, echipa italiană și-a adus seria neînvinsă la 31 de meciuri – 26 de victorii și 5 remize. Dintre acestea, italienii au câștigat ultimele 12 meciuri.

Acum, Italia își așteaptă adversarul din sferturile de finală. Va fi Portugalia sau Belgia. Aceste echipe se vor juca astăzi, 27 iunie, la Sevilla.