Încă trei participanți la 1/8 de finală ale Campionatului European de Fotbal au devenit cunoscuți

În seara zilei de 22 iunie, ultimele două meciuri au avut loc în Grupa D din etapa finală a treia a fazei grupelor Campionatului European de fotbal.

Englezii au jucat împotriva Cehilor, precum și a naționalelor Scoției și Croației.

Pe legendarul stadion Wembley (Londra), echipa Angliei a învins echipa Cehiei.

Rezultatul meciului a fost decis de singurul gol marcat – în minutul 12, Raheem Sterling a marcat cu un șut precis.

Totodată, la Glasgow, echipa Scoției a jucat cu croații. Acesta din urmă a câștigat – 3:1.

Nikola Vlasic (minutul 17), Luka Modric (62) și Ivan Perisic (77) au marcat pentru naționala Croației. Callum McGregor a marcat pentru scoțieni în minutul 42.

În această grupă, primele trei locuri au fost ocupate de Anglia (7 puncte), Croația (4) și Cehia (4). Toate cele trei echipe au ajuns în 1/8 de finală.

Scoția a ocupat ultimul loc cu 1 punct și, în consecință, părăsește turneul.

Astăzi, 23 iunie, în Grupa E vor avea loc meciurile Slovacia – Spania și Suedia – Polonia.

În Grupa F, portughezii vor înfrunta francezii, iar germanii vor înfrunta ungurii.