Rusia a suferit o înfrângere zdrobitoare la EURO și și-a luat rămas bun de la turneu

Luni, 21 iunie, la Campionatul European de Fotbal, naționala Rusiei și-a decis soarta viitoare.

nu m-am hotarat. Echipa lui Stanislav Cherchesov a fost învinsă de danezi – 1:4.

Înfrângerea i-a coborât pe ruși pe ultimul loc în grupa lor și, în consecință, nu au trecut în etapa următoare a competiției.

Meciul din turul trei – final – al fazei grupelor din Grupa B a avut loc pe stadionul Parken din Copenhaga.

Primul gol a venit în minutul 38 – jucătorul naționalei Danemarcei Mikkel Damsgaard a marcat cu un șut precis.

În minutul 59, avantajul danezilor a fost dublat de Yussuf Poulsen. 11 minute mai târziu, Artem Dzyuba a redus diferența în scor din penalty.

Apoi doar Danemarca a marcat: în minutul 79 Andreas Christensen, în minutul 82 – Joakim Mehle.

Datorită acestei victorii, danezii au urcat pe locul doi în grupă, ceea ce a fost facilitat și de înfrângerea finlandezilor, care au pierdut în fața belgienilor.

Echipa rusă a ocupat ultimul loc al patrulea cu 3 puncte.

Primul loc revine echipei Belgiei, care a câștigat toate meciurile și a înscris 9 puncte. Finlanda este pe locul trei.