Recordul lui Ronaldo și două autogoluri: Germania a învins Portugalia într-un meci spectaculos de la EURO 2020

Sâmbătă, 20 iunie, naționalele Portugaliei și Germaniei s-au întrecut în cadrul fazei grupelor a Campionatului European de fotbal.

Meciul, care a avut loc ieri pe Allianz Arena din München, este cel mai distractiv joc din EURO 2020 de până acum.

Pe parcursul meciului s-au marcat 6 goluri, s-a stabilit un record și un anti-record pentru campionatul continental.

Fotbalistii germani au castigat cu scorul de 4:2, relateaza surse de pe internet.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis în minutul 15. Legendarul fotbalist portughez Cristiano Ronaldo s-a remarcat.

În minutele 35 și 39, naționala Portugaliei a marcat și ea, dar în propria poartă.

Autorii autogolurilor au fost fundașii Ruben Dias și Rafael Guerreiro. Drept urmare, echipa germană a intrat în pauză învingând cu scorul de 2:1.

În repriza secundă, nemții și-au întărit avantajul. Mijlocașul Kai Havertz a marcat în minutul 51, iar fundașul Robin Gosens a marcat în minutul 60.

După 7 minute, portughezii au retras un gol datorită acțiunii eficiente a lui Diogo Jota, dar jucătorii nu au reușit să realizeze mai mult.

Astfel, echipa germană s-a impus cu scorul de 4:2 și a păstrat intriga în Grupa F. Liderul cvartetului este formația Franței (4 puncte), urmată de echipele Germaniei și Portugaliei (câte 3 puncte). Ungaria închide primele patru cu 1 punct.

Înregistrările meciurilor

Un record a fost stabilit în timpul jocului. Autorul acesteia a fost Cristiano Ronaldo: este singurul fotbalist care a reusit sa marcheze cel putin 3 goluri in trei competitii de cupa continentala.

În plus, portughezul continuă să conducă în clasamentul celor mai buni marcatori din istoria EURO. Ronaldo are 12 goluri.

Totodată, reprezentanții echipei naționale portugheze au stabilit și un anti-record. Această echipă a devenit prima din istoria Campionatului European care a marcat de două ori într-un singur meci.