EURO 2020. Naționala Poloniei a pierdut în fața Slovaciei din cauza unui autogol curios

Luni, 14 iunie, pe stadionul Gazprom Arena din Sankt Petersburg a avut loc un meci din Grupa E a Campionatului European de Fotbal.

Naționala Poloniei s-a întâlnit cu echipa slovacă.

Polonezii au fost favoriții jocului, dar au pierdut din cauza unui autogol curios marcat de portarul Wojciech Szczesny, precum și din cauza expulzării mijlocașului Grzegorz Krychowiak.

Drept urmare, slovacii au câștigat o victorie neașteptată cu scorul de 2:1, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Jocul naționalei Poloniei nu a mers bine de la bun început.

Deja în minutul 18 al meciului, echipa a primit primul gol: portarul Wojciech Szczesny a trimis mingea în propria poartă.

Fotbalistul a stabilit două recorduri dubioase deodată. În primul rând, a marcat cel mai devreme autogol din istoria turneului. În al doilea rând, Szczesny este primul portar care a marcat un autogol la Campionatele Europene.

Imediat după încheierea pauzei, polonezii au reușit să egaleze scorul. Golul a fost marcat de mijlocașul Karol Linetty.

Cu toate acestea, jucătorii polonezi nu au reușit să răstoarne complet valul meciului: au fost „fărâmiți” de eliminarea lui Grzegorz Krychowiak în minutul 62.

La 7 minute după ce echipa poloneză s-a trezit în minoritate, slovacii au reușit să preia conducerea. Autorul acțiunii de marcare a fost Milan Skriniar.

Nu au mai fost goluri în meci. Scorul final este 2:1 în favoarea echipei slovace.

Alte meciuri

Ieri au mai avut loc două meciuri în cadrul campionatului continental de fotbal.

Cehia a învins-o pe scoția cu scorul de 2:0. Atacantul Patrick Schick a marcat o dublă.

Meciul dintre Spania și Suedia s-a încheiat cu zerouri pe tabela de marcaj.