EURO 2020. Echipa ucraineană a ripostat cu 0:2, dar a pierdut totuși în fața Olanda

Duminică, 13 iunie, au avut loc meciurile din primul tur al Grupei C a Campionatului European de Fotbal.

Echipele naționale ale Olandei și Ucrainei s-au întâlnit la Johan Cruyff Arena din Amsterdam.

În timpul meciului, jucătorii ucraineni au reușit să recâștige două goluri, dar olandezii au smuls victoria la finalul jocului.

Astfel, meciul s-a încheiat cu scorul de 3:2 în favoarea Olandei, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Nu s-au marcat goluri în prima repriză. Toate acțiunile eficiente au fost făcute în a doua jumătate a jocului.

Scorul a fost deschis în minutul 52 al meciului. Golul a fost marcat de mijlocașul olandez Georginio Wijnaldum.

7 minute mai târziu, atacantul Wout Weghorst a dublat avantajul Olandei.

În minutul 75 al jocului, atacantul ucrainean Andrei Yarmolenko a retras un gol. Patru minute mai târziu, Roman Yaremchuk a egalat scorul.

Olandezii ar fi putut rata victoria asupra ucrainenilor, dar fundașul Denzel Dumfries a reușit să-și conducă echipa înainte. Golul victoriei a fost marcat în minutul 85 al meciului.

Clasamentul turneului

Liderul grupei C este echipa austriacă. În meciul de ieri, această echipă a învins echipa Macedoniei de Nord cu scorul de 3:1.

Locul doi în al treilea cvartet este ocupat de echipa olandeză. Cei doi lideri de grupă au câte 3 puncte.

Pe locul trei se află echipa ucraineană, care nu are încă puncte. Primele patru sunt completate de echipa Macedoniei de Nord.