Primul meci de fotbal EURO 2020 s-a încheiat cu înfrângere

În primul meci al Campionatului European de Fotbal 2020 amânat de la Roma, naționalele Italiei și Turciei s-au întâlnit.

S-au stabilit imediat două realizări: pentru prima dată în istoria fotbalului EURO, primul gol marcat a fost autogol, iar pentru prima dată în meciurile de deschidere ale acestor turnee italienii au marcat atât de multe goluri.

Echipa lui Roberto Mancini nu a lăsat piatra neîntoarsă împotriva adversarilor – 3:0. Probabil ar fi putut marca mai mult dacă ar fi vrut.

Dar turcii au dezamăgit. Având în vedere componența lor, se aștepta mai mult de la performanța acestei echipe.

În ceea ce privește golurile înscrise, fotbalistul turc a marcat primul – Merih Demiral a lovit propria poartă. S-a întâmplat în minutul 53.

Apoi doar italienii au marcat și doar împotriva poartei adversarilor: minutul 66 – Ciro Immobile, minutul 79 – Lorenzo Insigne.

Mai sus am vorbit despre două realizări. Acest lucru este valabil pentru aspectele pur legate de gaming, dar mai era un lucru – tehnologic.

Cert este că în ultimul meci, pentru prima dată în istoria Campionatelor Europene, a fost folosit sistemul VAR.

În special, sistemul video a fost folosit pentru a identifica un potențial handbal în suprafața de pedeapsă a Turciei la sfârșitul primei reprize. VAR a arătat (cel puțin așa au decis arbitrii) că nu a fost încălcare.

Astăzi, 12 iunie, echipele rivale ale Italiei și Turciei din Grupa A – Țara Galilor și Elveția – se vor înfrunta. Confruntarea va avea loc la Baku.