Naționala Rusiei a pierdut în fața Canadei și a fost eliminată din Campionatul Mondial de hochei

Joi, 3 iunie, la Riga au avut loc meciurile din sferturile de finală ale Campionatului Mondial de hochei.

Echipele naționale ale Rusiei și Canadei s-au întâlnit într-una dintre lupte, relatează surse de pe internet.

Hocheiștii ruși au evoluat cu succes în faza grupelor, conducând grupa A. În același timp, canadienii au ajuns în sferturile de finală, ocupând doar locul patru în grupa B, nu fără probleme.

Totuși, în play-off totul a ieșit diferit. Canada a câștigat cu scorul de 2:1 și a ajuns în semifinale, dar rușii au renunțat la turneu.

Progresul meciului

În prima perioadă, niciunul dintre hocheiști nu a reușit să sigileze poarta adversarilor.

Contul a fost deschis în a doua perioadă. În minutul 35 al meciului, rusul Evgeniy Timkin a marcat.

Totuși, în a treia perioadă, canadienii au reușit să egaleze scorul: Adam Henrik a convertit majoritatea.

Timpul regulamentar s-a încheiat la egalitate – 1:1. Golul decisiv a fost marcat la 2 minute și 12 secunde de la începerea prelungirilor. Andrew Mangiapane a condus echipa canadiană în semifinale.

Alte meciuri din sferturi

Echipa germană a învins Elveția cu scorul de 3:2. Câștigătorul meciului a fost dezvăluit într-un schimb de focuri.

Jucătorii americani de hochei i-au învins pe slovaci cu scorul de 6:1, dar meciul Finlanda-Cehia s-a încheiat cu un scor mult mai modest – 1:0 în favoarea finlandezilor.

Meciurile de semifinale ale campionatului mondial de hochei vor avea loc pe 5 iunie. SUA vor juca Canada, iar Finlanda va juca cu Germania.