Echipa națională a Belarusului și-a încheiat participarea la Campionatul Mondial de hochei după o înfrângere devastatoare din partea Rusiei

Marți, 1 iunie, s-a încheiat faza grupelor campionatului mondial de hochei din Letonia.

Echipa rusă a învins echipa Belarusului cu scorul de 6:0, relatează surse de pe internet.

Drept urmare, rușii au ajuns în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de pe primul loc în Grupa A.

Însă jucătorii de hochei din Belarus, care au ocupat ultimul loc în cei opt, au renunțat la turneu.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis deja în primul minut al întâlnirii. Rusul Nikita Nesterov s-a remarcat.

În prima perioadă, jucătorii de hochei al echipei naționale a Rusiei au mai marcat patru goluri.

Golurile au fost marcate de Emil Galimov, Maxim Shalunov, Mihail Grigorenko, precum și Nikita Nesterov, care a marcat o dublă.

Astfel, bielorușii au intrat în prima pauză pierzând cu scorul de 0:5.

Nu s-au marcat goluri în a doua repriză. În ultima treime a meciului s-a remarcat reprezentantul echipei ruse, Dmitri Voronkov.

Scorul final este 6:0 în favoarea echipei Comitetului Olimpic Rus.

Cine va juca în sferturile de finală

Echipa rusă a intrat de pe primul loc în playoff. Adversarul lor în sferturile de finală va fi echipa canadiană.

SUA se vor întâlni cu Slovacia. Echipa Elvețiană va juca împotriva Germaniei, iar Finlanda va juca împotriva Cehiei.

Naționala Belarusului a ocupat ultimul loc în Grupa A. În șapte meciuri, jucătorii de hochei din Belarus au câștigat o singură victorie și au înscris patru puncte.