Final nebun. Câștigătorul Ligii Europa a fost stabilit

Ieri a început, iar astăzi noaptea târziu (ora Belarusului) s-a încheiat meciul final al fotbalului Europa League.

Confruntarea dintre spaniolii Villarreal și englezii Manchester United s-a dovedit a fi extrem de incitantă, cu un final înflăcărat, cum se spune, nebunesc.

Cei care nu au dormit în acea noapte și au urmărit suișurile și coborâșurile meciului decisiv LE, se pare, nu ar fi trebuit să regrete. În special fanii echipei Spaniei și admiratorii talentului de antrenor al lui Unai Emery.

Da, Villarreal a învins adversarul la loviturile de departajare și a câștigat turneul pentru prima dată în istoria sa, iar pentru actualul său antrenor acesta este deja al patrulea trofeu câștigat.

Cum a fost

Întâlnirea a început cu Diavolii Roșii care au preluat inițiativa.

Ar fi putut fi primii care au deschis scorul, dar… ei înșiși au primit în minutul 29 – golul a fost marcat de atacantul spaniol Gerard Moreno.

Apropo, acesta este al șaptelea an în actualul sezon Europa League – a devenit golgheterul turneului.

Abia în minutul 55 britanicii au reușit să egaleze – atacantul lor uruguayan Edinson Cavani a marcat.

Penalizare

Timpul principal al meciului s-a încheiat cu un scor de egalitate – 1:1.

Echipele nu au reușit să înscrie în niciuna dintre cele două prelungiri.

La loviturile de departajare, jucătorii de la Villarreal s-au dovedit a fi cei mai buni – 11:10.

Dorim să adăugăm că portarul lui Manchester United, David De Gea, nu a reușit să transforme din șutul de la 11 metri.