Rusia a învins Danemarca la Campionatul Mondial de hochei din Letonia

Pe 26 mai, echipa rusă a învins echipa daneză în primul tur al Campionatului Mondial de hochei din Letonia cu scorul de 3:0 (0:0, 1:0, 2:0).

Prima repriză a fost fără goluri și a trecut în luptă egală.

Formația rusă a avut două ocazii bune în jocul de putere, danezii au efectuat și mai multe atacuri periculoase, au fost mai buni la aruncări de la margine, dar au fost ușor inferiori la suturi.

După pauză, rușii au crescut presiunea și în ultimul minut al reprizei secunde au „deschis” poarta adversarilor. Autorul primului gol a fost Ivan Morozov.

În a treia perioadă, danezii au avut șanse bune de a egala scorul, dar portarul rus Alexander Samsonov s-a încăpățânat să țină linia.

La mijlocul perioadei, rușii au preluat în sfârșit inițiativa și au făcut scorul 3:0.

Mai întâi, Alexander Barabanov a marcat, apoi Dmitri Voronkov.

În timpul rămas, danezii au atacat activ, dar scorul nu s-a schimbat.