Danemarca a învins senzațional Suedia la Campionatul Mondial de hochei: acest lucru s-a întâmplat pentru prima dată în istoria turneului

Sâmbătă, 22 mai, a avut loc un meci între naționalele Danemarcei și Suediei în cadrul campionatului mondial de hochei din Letonia.

Meciul s-a încheiat cu un rezultat senzațional – 4:3 în favoarea danezilor, relatează surse de pe internet.

Este de remarcat faptul că jucătorii de hochei danezi i-au învins pe suedezi pentru prima dată în istoria turneului.

Anterior, echipele au jucat 11 meciuri între ele la Campionatele Mondiale de hochei. Echipa suedeză a sărbătorit victoria în toate meciurile.

Progresul meciului

Prima repriză s-a încheiat cu un scor fără gol. În a doua perioadă, hocheiul suedez Carl Klingberg a deschis scorul.

Dane Niklas Jensen a egalat scorul în minutul 31 al jocului. Suedezul Henrik Tömmernes și-a pus echipa înainte în minutul 36 al meciului.

Totuși, în minutul 38, Jensen a egalat pentru a doua oară, iar un minut mai târziu i-a acordat un assist lui Emil Christensen. Drept urmare, echipa daneză a fost în avantaj.

În a treia perioadă, Niklas Jensen a marcat al treilea gol, întărind avantajul echipei sale.

Suedezii au reușit să retragă un singur gol: în minutul 51, Carl Klingberg a marcat din nou.

Scorul final este 4:3. Echipa daneză a câștigat o victorie senzațională.

Clasamentul turneului

Grupa A este condusă de echipele Slovaciei, Rusiei și Danemarcei. Au câștigat primele jocuri.

Naționala Belarusului, care a pierdut în fața jucătorilor de hochei slovaci cu scorul de 2:5, este încă pe ultimul loc.

În Grupa B, lider este echipa Germaniei, care a învins Italia și Norvegia. Pe locul doi se află Letonia, care a câștigat o victorie senzațională în fața Canadei.