Belarus a pierdut în fața Slovaciei în meciul de deschidere al Cupei Mondiale de hochei pe gheață din Letonia

Naționala Belarusului a avut un start nereușit la Campionatul Mondial de hochei de la Riga.

Belarusii au pierdut în fața slovacilor cu scorul de 2:5 (0:3, 0:0, 2:2).

Jocul nu a mers bine pentru bieloruși încă de la început. Deja în minutul 4, golul lui Konstantin Shostak a fost marcat de atacantul slovac Christian Pospisil.

La scurt timp, atacantul naționalei Belarusului, Mihail Stefanovich, a câștigat patru minute de penalty, de care adversarii nu au reușit să le profite: în minutul 10, Peter Ceglarik a marcat al doilea gol împotriva belarusilor.

După ce Pospisil a marcat o dublă în minutul 12, bielorușii au schimbat portarul, iar asta a ajutat: a doua repriză a fost fără gol.

De remarcat că în a doua perioadă bielorușii au avut mai multe șanse bune de a marca împotriva slovacilor, iar arbitrii nu au numărat pucul lui Yegor Sharangovich după o recenzie video.

La începutul celei de-a treia perioade, bielorușii au ratat un contraatac rapid, iar Marek Hrivik a marcat al patrulea gol în poarta lor.

La mijlocul celei de-a treia perioade, echipa belarusă s-a adunat în cele din urmă și a redus diferența: Stefanovich și Sharangovich au făcut scorul 2:4.

După aceea, bielorușii l-au înlocuit pe portar cu un al șaselea jucător. Decizia s-a dovedit a fi nereușită: Ceglarik a marcat al cincilea puc în poarta goală.