Campionatul Mondial de hochei pentru juniori. Belarusii au pierdut în fața canadienilor

Campionatul Mondial de hochei pentru juniori continuă în Statele Unite ale Americii.

La turneu participă și naționala Belarusului. Cu o zi înainte, echipa lui Dmitry Shulga a finalizat faza grupelor cu o întâlnire cu canadienii.

Bielorușii au pierdut, au primit cinci goluri și au marcat două. Scor pe perioade: 0:2, 1:2 și 1:1. Rezultatul final este 2:5.

Până în minutul 25 al confruntării, fondatorii hocheiului conduceau cu scorul de 4:0. Dar datorită loviturilor precise ale lui Morozov și Loshko, bielorușii au reușit să evite înfrângerea.

Astfel, echipa belarusă a ocupat locul trei în grupa sa. Asta înseamnă că va concura cu echipa rusă în sferturi.

Apropo. În ultimul lor meci, rușii au „distrus” literalmente echipa cehă – 11:1.

Confruntarea dintre Belarus și Rusia în cadrul Campionatului Mondial de juniori este programată pe 3 mai.

Perechile rămase în această etapă a play-off-ului arată astfel: Finlanda-Elveția, Canada-Cehia și Suedia-SUA.