Etapa a cincea a Campionatului de Fotbal de la Marea Neagră s-a încheiat cu „distrugerea” lui FC Smorgon

Duminică, 18 aprilie, meciul „Rukh” (Brest) – „Smorgon” a încheiat etapa a cincea a campionatului de fotbal din Belarus.

Gazdele s-au dovedit a fi extrem de neprietenoase cu outsiderul campionatului, provocându-le o înfrângere completă – 5:0.

Povestea unei singure înfrângeri

La mai puțin de zece minute de la fluierul de start al arbitrului, Denis Laptev a marcat două goluri pentru oaspeți.

Pentru a treia oară, Pavel Savitsky a lovit poarta adversară. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 25.

Dar Denis Laptev nu și-a spus ultimul cuvânt – l-a lăsat pentru a doua repriză, când a marcat al treilea gol și, în consecință, a marcat un hat-trick.

Vsevolod Sadovsky a pus capăt confruntării. Total – cinci goluri fără răspuns. „Rukh” câștigă o victorie zdrobitoare.

Cum au jucat ceilalți

În aceeași zi, Dynamo Minsk l-a găzduit pe Gomel. Întâlnirea s-a încheiat cu prima înfrângere a alb-albaștrilor din acest sezon – 1:2.

Sâmbătă, Șahtiarul de la Soligorsk a câștigat a cincea victorie la rând, învingând Slavia de la Mozyr – 4:1.

În ceea ce privește jocurile rămase, Grodno „Neman” a pierdut în fața „Minsk” (0:2), iar BATE a învins „Energetik-BGU” (2:1).

Zhodino Torpedo a pierdut cu Dynamo Brest (0:2), Isloch a învins-o pe Sputnik de la Rechitsa (5:1), iar doar Vitebsk și Slutsk au fost de acord cu un egal fără gol.

Situația în clasament

După cinci etape, Șahtiar conduce clasamentul cu 15 puncte, urmat de BATE și Dynamo Brest cu 11 puncte.

Urmează Gomel (10), Isloch (9), Rukh (9), Dynamo Minsk (8), Minsk (8), Torpedo-BelAZ (6), Vitebsk (6), „Slutsk” (5), „Energetik -BGU” (4), „Sputnik” (3), „Neman” (2).

Ultimele două locuri sunt ocupate de Slavia și Smorgon, care au înscris câte un punct.