Fotbal. BW. Pentru prima dată în acest sezon, Dynamo Minsk a pierdut

Astăzi, 18 aprilie, a continuat etapa a 5-a a campionatului de fotbal din Belarus din sezonul 2021.

Până astăzi, Dynamo Minsk nu fusese niciodată învinsă. Cu toate acestea, după meciul de acasă cu Gomel, această coloană din pasivele echipei de capital a fost completată.

Cum a fost

Oaspeții l-au învins pe unul dintre potențialii concurenți la medalii de campionat cu scorul de 2:1.

Adevărat, meciul a început foarte deprimant pentru echipa Gomel: deja în primul minut, șutul precis al lui Jean Morel Pau a adus gazdele în avantaj.

Până la sfârșitul primei reprize, Gomel a reușit să egaleze scorul – Dmitry Gomza a marcat un gol.

În minutul 68, echipa Minsk a fost descurajată de Vadim Pobudey – 2:1. După cum sa dovedit, acest gol a fost cel câștigător.

Pentru Dynamo Minsk, înfrângerea de la Gomel a fost prima în actualul sezon al campionatului din Belarus.

Rezultatele altor meciuri

Etapa a cincea a campionatului se va încheia cu întâlnirea de duminică între Rukh Brest și Smorgon.

Amintim că sâmbătă liderul campionatului, Șahtior de la Soligorsk, a obținut a cincea victorie la rând, învingându-l pe Slavia (Mozyr) cu scorul de 4:1.

Restul echipelor au evoluat astfel: Neman Grodno a pierdut cu 0:2 la Minsk, în timp ce BATE a învins Energetik-BGU (2:1).

Zhodino „Torpedo” a pierdut în fața „Dynamo” Brest (0:2), „Sputnik” de la Rechitsa a fost învins de „Isloch” (1:5), iar „Vitebsk” și „Slutsk” au remizat (0:0).

După cinci runde, Șahtior Soligorsk se află în fruntea clasamentului cu 15 puncte.

Urmează Dynamo Brest (11), BATE (11), Gomel (10), Isloch (9), Dynamo Minsk (8), Minsk (8), Torpedo-BelAZ (6), „Rukh” (6), „Vitebsk ” (6), „Slutsk” (5), „Energetik-BGU” (4), „Sputnik” (3), „Neman” (2).

Slavia și Smorgon sunt la coada clasamentului, cu un punct la merit.