Fotbal. Campionatul Belarusului. Shakhtar merge în frunte

Singurul club din campionatul de fotbal din Belarus care a câștigat toate cele patru meciuri de deschidere ale sezonului a fost Șahtior Soligorsk.

Duminică, 11 aprilie, Pitmen l-a găzduit pe debutantul ligii majore Smorgon. Campionii, așa cum era de așteptat, au obținut trei puncte fără probleme.

Victoria liderului

Primul gol pentru Șahtior a fost marcat de Egor Filipenko în minutul 8. Adevărat, gazdele nu au putut realiza mai mult în prima repriză.

Dar după pauză, ei au sărbătorit câștigarea golului în deplasare de două ori – goluri au fost marcate de Nikola Antic și Igor Ivanovich. Astfel, Șahtiarul a câștigat o victorie zdrobitoare cu scorul de 3:0.

Salvarea scandaloasă a BATE

Dar principalii concurenți ai Pitmenilor au pierdut puncte în lupta pentru medalii. Astfel, Dynamo Brest și Minsk au jucat la egalitate (1:1), iar BATE abia a scăpat de Minsk, recâștigând de la 0:2.

Apropo, meciul cu participarea echipei Borisov s-a dovedit a fi scandalos, deoarece, potrivit jucătorilor echipei capitalei, fotbalistul BATE a marcat al doilea gol cu ​​mâna. Judecătorul nu a răsturnat-o.

Cum au jucat ceilalți

Printre alte rezultate ale turului, remarcăm victoria lui Gomel în fața Grodno Neman (2:0), victoria în deplasare a lui Vitebsk asupra Mozyr Slavia (2:0) și victoria lui Slutsk asupra lui Zhodino Torpedo cu același scor.

Brest „Rukh” a învins „Isloch” din regiunea Minsk (1:0) în deplasare cu un scor minim, iar „Sputnik” de la Rechitsa a învins și „Energetik-BGU” Minsk (1:0) în deplasare.

Situația în clasament

Șahtior Soligorsk este singurul lider în clasament cu 12 puncte.

8 puncte fiecare pentru două Dynamo și BATE, 7 puncte pentru Gomel, câte 6 puncte pentru Torpedo-BelAZ, Rukh și Isloch.

Cluburile de fotbal „Minsk” și „Vitebsk” au marcat câte 5 puncte, „Slutsk” și „Energetik-BGU” – câte 4 puncte.

Clasamentul este completat de Sputnik (3), Neman (2), Slavia (1) și Smorgon (1).