Tenis. Belarusul a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Miami

Cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus, Arina Sabalenka, care se află în TOP 10 al clasamentului mondial, își continuă performanța de succes la prestigiosul turneu de la Miami, America.

Belarusa și-a încheiat ultimul meci cu o victorie, ceea ce înseamnă că va juca în sferturi. Apropo, fondul de premii al competiției este de 3,2 milioane de dolari.

În optimile de finală, racheta a 8-a mondială, Arina Sabalenka, s-a luptat cu cehoaica Marketa Vondrousova (locul 20).

Belarusa s-a descurcat destul de ușor cu adversara: nu a avut nevoie de mai mult de două jocuri (6:1, 6:2). Meciul a durat doar 1 oră și 9 minute.

În sferturi, Sabalenka o va înfrunta pe australianca Ashleigh Barty, care a învins-o pe o altă bieloruză, Victoria Azarenka (poziţia a 15-a în clasament), în optimile de finală.

Cât despre Sabalenka, aceasta a învins-o anterior pe reprezentanta Bulgariei Tsvetana Pironkova (meci foarte dificil – 0:6, 6:3, 7:6) și pe rusoaica Veronika Kudermetova (7:6, 6:4).

În proba de dublu a turneului, belarusa și prietena ei de duet de mult timp, belgiana Elise Mertens, au pierdut în fața româncei Simona Halep și germană Angelique Kerber în 1/16 de finală (5:7, 5:7).

Să ne amintim că acum doi ani Sabalenka și Mertens au câștigat turneul de dublu de la Miami.