Biatlon. O norvegiană a câștigat cursa de urmărire la Cupa Mondială din Cehia. Cel mai bun dintre bieloruși – locul 7

Biatletul norvegian Tiril Eckhoff a devenit cel mai puternic conform rezultatelor ultimei curse de urmărire din etapa a opta a Cupei Mondiale.

Schiori de tir au concurat în orașul ceh Nove Mesto na Morave. Un atlet din Norvegia a terminat primul, parcurgând o distanță de zece kilometri în 27 de minute și 28 de secunde. În același timp, ea a ratat ținta de trei ori.

Biatleta germană Denise Hermann a ajuns pe locul doi la linia de sosire, făcând o singură greșeală în toate cele patru poligoane de tragere. Cu toate acestea, germanul a pierdut în fața norvegienei cu 24 de secunde.

O altă reprezentantă a țării scandinave, Martha Olsbu-Roiseland, a câștigat medalia de bronz.

La fel ca compatriotul ei, Marta a ratat de trei ori în timp ce a tras, iar diferența față de câștigătoare a fost de 29,9 secunde.

Dintre biatleții din Belarus, Anna Sola a devenit cea mai bună. Ea a terminat pe locul șapte cu patru penalty-uri. Distanța față de lider este de 1 minut 05,8 secunde.

La finalul cursei, belarusa Dinara Alimbekova a ocupat locul 27 cu 7 penalty-uri și un decalaj de 2 minute la 38,7 secunde în spatele lui Eckhoff.