„Krasnodar” al belarusului Martynovich a avut un start nereușit în 1/16 din Europa League

Joi, 18 februarie, au avut loc primele meciuri din 1/16 din Europa League.

Rusoaica FC Krasnodar, al cărei căpitan este fundașul belarus Alexander Martynovich, a evoluat pe terenul propriu. Rușii s-au confruntat cu Dinamo de la Zagreb (Croația). Echipa Krasnodar a pierdut, a marcat două, dar a primit trei goluri.

Croații au marcat primul gol pentru gazde în minutul 15 al jocului – a marcat Bruno Petkovic.

În minutul 28 scorul a fost egalat de Marcus Berg, dar după pauză același Petkovic a marcat o dublă și și-a adus clubul în avantaj.

Prin eforturile lui Viktor Claesson, gazdele au restabilit echilibrul, dar în minutul 75, Iyayi Atimwen a stabilit scorul final în acest meci – 3:2 în favoarea lui Dinamo.

Cum au jucat giganții ucraineni

A jucat și campioana ucraineană Shakhtar de la Donețk. Pe drum, Pitmen au învins Maccabi Tel Aviv (Israel), marcând două goluri fără răspuns.

Apropo, israelienii au lăsat Dynamo Brest în afara turneului în calificarea în Liga Campionilor.

Dinamo Kiev nu a reușit să-l învingă pe belgianul Brugge pe terenul lor. Acest meci a fost înregistrat la egalitate – 1:1.

Înfrângeri de la britanici

Confruntarea dintre Lisabona Benfica și London Arsenal s-a încheiat cu același scor, în timp ce Slavia Praga și englezul Leicester au mers deloc fără goluri.

Încă două cluburi engleze și-au învins pe deplasare adversarele: Manchester United – Real Sociedad spaniolă (4:0) și Londra Tottenham – Wolfsberg austriac (4:1).

Confruntarea dintre Steaua Roșie Sârbă și Milanul italian s-a încheiat cu un egal productiv – 2:2.