Handbal. Cupa Mondială Belarusii au învins Egiptul

La Campionatul Mondial de handbal din Egipt, echipa belarusă s-a întâlnit cu gazdele turneului. În această confruntare s-a decis dacă bielorușii vor avansa în play-off.

Echipa lui Yuri Shevtsov nu era destinată să joace în sferturile de finală ale forumului mondial. În penultimul lor meci au pierdut în fața egiptenilor și cu un scor mare – 26:35.

Încă de la începutul întâlnirii, lucrurile nu au mers pentru belaruși. Poate că am jucat cel mai prost meci al nostru din campionat.

După prima repriză, echipa belarusă a pierdut șapte goluri în fața adversarei – 14:21. Nu s-a schimbat nimic în repriza secundă în ceea ce privește jocul bielorușilor.

Astfel, egiptenii au obținut o victorie ușoară și au stabilit scorul final al jocului – 35:26.

Belarusilor le mai rămâne un ultim meci la Cupa Mondială – pe 24 ianuarie se vor întâlni cu o altă învinsă a turneului, naționala Macedoniei de Nord, care a fost învinsă anterior de ruși cu scorul de 32:20.

Târziu în seara zilei de 22 ianuarie s-a încheiat un alt meci din grupa a 4-a. Echipele Suediei și Sloveniei s-au încheiat la egalitate – 28:28.