Echipa de handbal a Belarusului a ajuns în runda principală a Campionatului Mondial

Luni, 18 ianuarie, naționala Belarusului a jucat meciul final al turului preliminar al Campionatului Mondial de handbal.

Rivala handbalistilor din Belarus a fost naționala Slovei.

Drept urmare, echipa belarusă a pierdut cu un scor de 25:29, relatează surse de pe internet.

Cel mai productiv jucător al echipei naționale a fost Artem Korolek: în acest joc a marcat 7 goluri.

Înfrângerea nu i-a împiedicat pe bieloruși să ajungă în turul principal al campionatului mondial de handbal.

Cert este că trei din patru echipe au avansat din Grupa H a turului preliminar la etapa următoare.

În cvartetul său, naționala Belarusului a ocupat locul trei, pierzând în fața echipei Federației Ruse de Handbal și a Sloveniei. Belarusii au 3 puncte.

În turul principal, handbalisti din Belarus vor juca împotriva Suediei (20 ianuarie), Egiptului (22 ianuarie) și Macedoniei de Nord (24 ianuarie).

În această etapă a turneului, rezultatele afișate în runda preliminară sunt parțial luate în considerare.

În prezent, Belarus ocupă locul cinci în grupa de șase echipe. Primele două echipe vor trece în sferturile de finală.

Campionatul Mondial de handbal din 2021 are loc în Egipt. Finala turneului va avea loc pe 31 ianuarie la Cairo.

Fotografie: Pixabay