Echipa națională de fotbal a Rusiei a suferit o înfrângere zdrobitoare în meciul din Liga Națiunilor

Echipa de fotbal a Rusiei a suferit o înfrângere zdrobitoare din partea Serbiei în UEFA Nations League.

Meciul etapei a șasea din grupa a treia a Ligii B a avut loc miercuri, 18 noiembrie, la Belgrad.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 5:0 în favoarea sârbilor, relatează surse de pe internet.

Golurile au fost marcate de extrema Nemanja Radonjic (minutul 10), atacantul Luka Jovic (minutul 25 și 45), atacantul Dusan Vlahovic (minutul 41) și fundașul Filip Mladenovic (minutul 64).

Cu toate acestea, victoria nu a permis echipei sârbe să preia primul loc în grupă.

Câștigătoarea celui de-al treilea cvartet din Liga B a fost echipa maghiară, învingând Turcia cu scorul de 2:0.

Astfel, în următoarea Ligă a Națiunilor, fotbaliștii maghiari vor juca în Liga A.

Echipa rusă a marcat 8 puncte în 6 meciuri și a ocupat locul doi în grupă. Serbia este pe locul trei cu șase puncte.

Este de remarcat faptul că victoria zdrobitoare asupra Rusiei a fost prima și singura pentru fotbaliștii sârbi din actuala Ligă Națiunilor.

Atacantul rus Artyom Dzyuba nu a participat la meci. A fost exclus temporar din echipa națională după un scandal cu un filmuleț intim.

Fotografie: Pixabay