BATE vs Șahtiar: meciul central din primul tur al campionatului de fotbal din Belarus s-a încheiat în scandal

Meciul central din etapa a 13-a și întregul tur al campionatului național de fotbal dintre BATE Borisov și Shakhtyor Soligorsk s-a încheiat la egalitate – 2:2.

În minutul opt al meciului, jucătorul șahtiarului Igor Ivanovici a deschis scorul. BATE a egalat scorul în minutul 61 datorită lui Pavel Nekhaychik.

În minutul 78 al meciului, Maxim Skavysh a adus clubul Borisov în avantaj. Scorul final a fost stabilit de Dmitri Podstrelov în minutul 81.

Protocolul meciului pe site-ul Federației Belaruse de Fotbal.

Au fost ridicate întrebări de golul jucătorului „” Dmitri Podstrelov. Înainte ca golul să fie marcat, mijlocașul lui Pitmen, Julius Soke, a intrat în coliziune cu portarul Anton Chichkan.

Arbitrul de meci Vitaly Sevostyanik nu a văzut o încălcare a regulilor în acest episod și a numărat golul lui Podstrelov.

Cu toate acestea, site-ul oficial al BATE a comentat episodul. Clubul crede că Soke a comis un fault.

Reprezentanții clubului numesc decizia echipei de arbitraj Vitaly Sevostyanik o „greșeală evidentă” și o consideră nedreaptă.

În prezent, BATE conduce clasamentul campionatului de fotbal din Belarus cu 27 de puncte. Șahtior, cu 25 de puncte, se află pe locul doi.