Acest lucru nu s-a întâmplat de 8 ani. A fost senzație la startul Campionatului Mondial de Fotbal

Cel de-al 30-lea campionat național de fotbal a început în Belarus. Deja în primul tur a apărut o senzație.

Autorii rezultatului neașteptat au fost jucătorii Energetika-BGU care au învins-o pe BATE.

Mai mult, „elevii” au câștigat cu un scor mare – 3:1. Apropo, primul gol din acest campionat a fost marcat de un nou venit la echipa capitalei – mijlocașul din Uzbekistan Jasurbek Yakhshiboev.

Este de remarcat faptul că primele două goluri s-au petrecut în prima repriză – jucătorul menționat mai sus a marcat o dublă – în minutele 27 și 34.

Oaspeții au reușit să câștige un gol înapoi după pauză – în minutul 64 Maxim Skavysh a lovit cu precizie poarta adversă.

„Galben-albaștrii” nu au reușit să realizeze mai mult în acest meci. Dar Energetik a reușit să înscrie din nou – în minutul 84, un alt debutant al clubului, muntenegreanul Dusan Bakic, a marcat.

Rețineți că BATE a pierdut pentru prima dată în opt ani în runda de deschidere a campionatului. Ultima dată când o astfel de oportunitate i s-a întâmplat campionului național de 15 ori a fost în 2012 – apoi FC Minsk (1:0) a devenit infractorul său.

Într-un alt meci al turului, Șahtiorul Soligorsk l-a găzduit pe Torpedo-Belaz de la Zhodino, cu care se luptaseră recent în 1/4 de finală ale Cupei Belarusului și, după două meciuri, au avansat în semifinale.

De data aceasta Pitmen au pierdut – 0:1. Singurul gol al jocului a fost marcat în timpul opririi.

Vineri, 20 martie, actualii campioni ai Belarusului vor lua startul în campionat – dinamo-ul local îl va găzdui la Brest pe Smolevichi. Și debutantul ligii majore – Brest „Rukh” va veni la Dynamo Minsk.

Sâmbătă sunt programate următoarele meciuri: „Vitebsk” va juca cu „Gorodeya”, iar „Isloch” cu Grodno „Neman”.

A doua zi, Slutsk se va lupta cu Mozyr Slavia si Bobruisk Belshina cu Minsk.

Dorim să adăugăm că în prezent campionatul de fotbal din Belarus rămâne singurul din Europa care nu a fost întrerupt din cauza pandemiei de coronavirus.