Fotbal. Cupa Belarusului. În sferturile de finală, Dynamo Minsk a jucat cu BATE

Luni, 9 martie, a avut loc la Minsk El Clasico din Belarus – Dinamo capitalei a jucat cu BATE Borisov.

Meciul a avut loc în sferturile de finală ale Cupei Belarusului. Oaspeții au câștigat.

Adevărat, începutul jocului a fost departe de a fi roz pentru „galben-albaștri”. În minutul 36, datorită unui șut precis al lui Edgar Olekhnovich, Dynamo a deschis scorul. Apropo, căpitanul alb-albastru a apărat anterior culorile multiplului campion al Belarusului.

Șapte minute mai târziu, BATE a egalat numerele pe tabela de marcaj – atacantul Maxim Skavysh a marcat. Cu asta, echipele au plecat la pauză.

În repriza secundă, oaspeții au marcat un alt gol împotriva adversarei – minutul 63 a fost norocos pentru Pavel Nekhaichik, care a revenit la BATE de la Dynamo Brest, care a stabilit scorul final în meci – 2:1. În favoarea locuitorilor din Borisov.

Anterior, a avut loc un alt meci de sferturi de finală. La Zhodino, localul Torpedo-BELAZ s-a întâlnit cu Shakhtar de la Soligorsk.

Oaspeții au câștigat – 1:0. Singurul gol a fost marcat în minutul nouă de austriac Darko Bodul.

Marți, 10 martie, campioana națională Dinamo Brest îl va primi acasă pe Isloch.

Meciurile retur din sferturile de finală vor avea loc pe 14 și 15 martie.