Fotbal. Cupa Belarusului. Șahtiorul a luptat în sferturile de finală

Luni, 9 martie, a avut loc primul meci din sferturile de finală din Cupa Belarus la fotbal.

La Zhodino, localul Torpedo-BELAZ l-a găzduit pe Shakhtar de la Soligorsk, care nu cu mult timp în urmă a pierdut cu Dynamo Brest (0:2) în lupta pentru Supercupă.

Aparent, acea înfrângere ia stimulat pe Pitmen doar să aibă o atitudine câștigătoare în confruntările ulterioare. Iar „producătorii de mașini” au simțit pe deplin acest lucru.

La Zhodino, Șahtiarul a obținut, deși minim, dar totuși victorie. Mai mult, singurul gol din confruntare a fost marcat în minutul 9 – a marcat jucătorul austriac Pitmen Darko Bodul.

Apoi jocul a avut loc, s-ar putea spune, pe un curs de coliziune. Cu toate acestea, favorita perechii s-a dovedit a fi mai puternică nu numai pe hârtie și a plecat la Soligorsk cu scutul. Scorul final este 1:0.

Astăzi va avea loc un alt meci de sferturi de finală – El Clasico din Belarus. Dinamo capitalei și BATE Borisov se întâlnesc la Minsk.

A doua zi, un alt Dinamo – campioana națională de la Brest – va juca acasă cu FC Isloch. Meciurile retur vor avea loc pe 14 și 15 martie.